Home > trening > Matemale

Matemale

Matemale to miejscowość i zarazem nazwa jeziora położonego 18 km na północny-wschód od Font Romeu. Jest tam dosyć płaska pętla dookoła zbiornika wodnego Matemale, sztucznie stworzonego przez zbudowaną zaporę wodną.  Trasa znajduje się na wysokości ok. 1550 m n.p.m. Można  robić tu dłuższe wybiegania i treningi wytrzymałości specjalnej. Różnicę 200 m między Font Romeu odczuwa się wyraźnie i naprawdę można biegać szybciej. Pireneje to do treningu cięższe góry niż Alpejskie Sant Moritz – tak twierdzi wielu zawodników. Wysokość nad poziomem morza jest wprawdzie podobna, ale we Francji biega się trudniej. Wniosek z tego, że nie tylko wysokość nad poziomem morza decyduje o warunkach hipoksji wysokościowej, ale również specyficzny dla danego regionu czynnik klimatyczny.

Pętla wokół jeziora ma dokładnie 9,2 km, jeżeli biegniemy przez tamę, wzdłuż której wygrzewają się duże pstrągi, na które polują liczni wędkarze.

Można tu spotkać wielu zawodników mieszkających na co dzień w Font Romeu. Znowu widzieliśmy Paula Radcliffe z trenerem, który asystował, jadąc rowerem i podając napoje. Francuzi chwalą się, że rejon jeziora jest bardzo czysty i naturalny, nawet występują tam wilki – tych zdecydowanie wolałbym nie spotkać J

Nawierzchnia jest urozmaicona, częściowo asfaltowa, betonowa i szutrowa oraz prowadząca leśnymi ścieżkami. Asfalt można w pewnym stopni ominąć biegnąc trawiastym poboczem. Ruch samochodowy jest nieznaczny, prowadzi tylko do niewielkich kempingów, ośrodka rekreacyjnego i nielicznych zabudowań.

Jest ciepło, około 28 stopni Celsjusza, jednak wieje lekki chłodzący wiatr, sprawiający, ze jest bardzo przyjemnie.

To kolejna świetna trasa biegowa!

Be Sociable, Share!
Kategorie:trening
  1. Sierpień 26th, 2011 at 17:11 | #1

    Poznałem dalszą część okolic Matemale – piękny las z prostą drogą o długości ponad 1,5 km. Tu jest idealnie!

  2. paweł
    Sierpień 29th, 2011 at 19:35 | #2

    ale fajne miejsce do pobiegania!! tam to by się dopiero chciało biegać i biegać:)

  1. Brak jeszcze trackbacków